Kategorie
Uncategorized

Marynarka idealna , jaka jest?

Myślę, że każdy mężczyzna przed wyborem marynarki powinien postawić sobie takie pytanie.
A więc na co zwrócić uwagę przy zakupie marynarki ?
Wybierając się na zakupy powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy;
Pierwsze z czym przyjdzie nam się zmierzyć przy zakupie marynarki ,. Czyli jak dobrać rozmiar 🙂 W tzw. “sieciówkach” marynarki są oznakowanie jak t-shirty (czyli XS, S, M itd.). W sklepach typowo garniturowych spotykamy się już z bardziej wyrafinowanymi oznaczeniami.
Np. marynarka w rozmiarze “176/100”. I często zastanawiamy się co to oznacza . Więc już spieszę z wyjaśnieniem .
Pierwsza liczba oznacza wzrost wyrażony w centymetrach, a druga obwód w klatce piersiowej na wdechu . ile do wzrostu nie należy przywiązywać aż tak wielkiej wagi (jeśli ktoś ma 178cm wzrostu to “176” powinna być ok), tak druga liczba ma już zdecydowanie większe znaczenie, bo będzie mieć wpływ na swobodę w trakcie noszenia marynarki.
W jeszcze innych sklepach można spotkać szczegółowe tabelki, w których rozmiary wymiary marynarki są dokładnie opisane (to najpewniejsza metoda w trakcie zakupów przez internet).
Jeśli już rozszyfrowaliśmy rozmiar i wiemy jaki powinniśmy wybrać należałoby się zastanowić nad składem.
Czyli z jakiej tkaniny została ona uszyta. Najlepiej prezentują się modele uszyte z wełny. Wełna, tkanina najlepsza i najbardziej uniwersalna. Sprawdzi się zarówno zimą ( trzyma komfort termiczny) jak i latem (przyjemnie oddycha )To materiał odporny na zagniecenia , lekki i wytrzymały.
Nie wymaga żadnych domieszek, choć kilka procent elastanu sprawi, że będzie się ona układała na sylwetce jeszcze lepiej, a nie straci swoich właściwości. Wełna to wybór, który sprawdzi się podczas wielu okazji.
Taka marynarka świetnie się nosi i po wielu godzinach użytkowania nie gniecie się.
Ponadczasowa i nadająca się do noszenia o różnych porach roku. Można również postawić na marynarkę z kaszmiru ? Kaszmir to wyjątkowo szlachetny materiał. Powstaje z wełny kóz kaszmirskich o bardzo cienkim włosiu.
Przede wszystkim to droga tkanina , bardzo delikatna a utrzymanie ubrań ze 100% kaszmiry jest trudne , przez co raczej stosuje się go jako dodatek do podstawowej tkaniny. Kolejna tkaniną jest bawełna. Materiał lekki , który bardzo dobrze dopasowuje się do sylwetki przez co jest wygodny.
To jest zaletą, ale jest też wada, bardzo szybko się gniecie. Bawełna to tkanina pleciona ściśle więc nie zapewni komfortowej przewiewności. Oczywiście jest lepszym wyborem niż tkaniny sztuczne, w których się strasznie pocimy. Jest jeszcze tak dobrze nam znany poliester.
To najtańsza tkanina, która przede wszystkim nie oddycha. Skóra poci się w takiej marynarce, wilgoć nie jest odprowadzana. Efektem jest też uczucie chłodu i mokre plamy. Ale ma też plus , nie kurczy się ani nie marszczy.
Myślę więc, że poliestrowa marynarka nie jest najlepszym wyborem. Są za to dużo tańsze, więc nie obciążą tak naszego budżetu.
Wiemy już z jakich tkanin możemy kupić marynarkę. Moim zdaniem bezapelacyjnie wygrywa wełna. Lekka , przewiewna , łatwa w utrzymaniu.
Zwróćmy uwagę , że marynarka to element stroju klasyczny. Zatem możemy go połączyć zarówno z garniturowymi spodniami jak i ze zwykłymi jeansami. Możemy wybrać gładką ,tradycyjną marynarkę jak i postawić na wzory, wyraziste desenie, kraty czy delikatne prążki.
Duże znaczenie ma tez kolor.
Klasycznie i oficjalnie prezentują się grafity, czernie, granaty, szarości. Na takie kolory najczęściej stawiają Panowie, ale czy wszystkie marynarki takie powinny być ? Otóż nie.
Odważniejsi Panowie stawiają na kolory ( burgundy, niebieskości itp. )
Marynarka idealna zatem jaka powinna być poza dobra tkaniną i odpowiednim kolorem ?
Powinna być dobrze dopasowana do sylwetki. Musimy zwrócić uwagę przy wyborze, aby zawsze leżała zarówno na plecach jak i w barkach. Klapy marynarki powinny swobodnie opierać się na klatce piersiowej i nie powinny się załamywać. Mężczyzna powinien mieć swobodę ruchów, ale jednocześnie nie powinna się nigdzie marszczyć.
Trzeba również zwrócić uwagę na długość marynarki. Dobrze dobrana marynarka to taka, która zakrywa do połowy męskie pośladki albo dzieli sylwetkę na pół. Tylko w ten sposób zostaną zachowane proporcje ciała. Za krótka będzie odsłaniać pośladki ,co nie jest eleganckie, za długa zaburza proporcje sylwetki.
Kolejną bardzo ważną rzeczą jest długość rękawa. Odpowiednia długość rękawa to taka, gdzie mankiet koszuli wystaje ok 1-1,5 cm. Guzik po zapięciu nie powinien odstawać i nie powinien powodować marszczenia się marynarki.
Przeszliśmy przez tkaniny z jakich możemy wybrać marynarkę , zastanowiliśmy się jako powinniśmy ja dobrać krojem . To pozostaje nam dopełnienie stylizacji. Myślę , że takim dopełnieniem będzie dobór poszetki, co zawsze jest idealnym wykończeniem.
Panowie jeszcze kiedyś mylili z chusteczką do nosa. Na szczęście moda idzie z duchem czasu i Nasi Panowie nie zapominają już o poszetkach , a wręcz dopełniają całości stroju.
Myślę , że każdy mężczyzna biorąc pod uwagę te aspekty wybierze model idealny dla siebie. A odpowiednio dobrana marynarka jest gwarancją sukcesu 🙂